Olomoucký kraj v datech ČSÚ

Dobří lidé, jídlo a pití na Hané. Kopcovité Jeseníky, Šumperk, Hanušovice (známé i z filmu Díra u Hanušovic), nejvyšší vrchol Praděd, polské hranice. Naopak v jižním cípu kraje Přerov, Prostějov, Hranice. Hrady Bouzov a Herlfštýn, řeka Morava, Hranická propast, přírodní rezervace Rejvíz. Nejvíce navštěvované je město Olomouc.

Mezi nejlépe hodnocená ubytovací zařízení patří podle Tripadvisoru NH Collection Olomouc Congress ****, Ibis Olomouc Centre ***, Clarion Congress Hotel Olomouc ****, Hotel Trinity****, Hotel Flora ***. Všechny tyto hotely se nachází v Olomouci.

Booking.com hodnotí nejlépe Theatre Hotel**** v Olomouci (9,5 z maximální 10), Rezidence u Jezera v Písečné (9,5), Hotel Horse Riding *** Tršice (9,5), Hotel Valdes *** Loučná nad Desnou (9,5), Villa Aurelie *** ve Velkých Losinách (9,4).

V ostatních okresech patří mezi nejlepší Hotel FIT*** (7,6)  v Přerově a Penzion Ema B&B ***  (9,1) v Prostějově.

V kraji je 197 penzionů, což činí 42 % ze všech ubytovacích zařízení, hotelů 3* je zde 48, to je pouhých 10 %, čtyřhvězdičkových hotelů můžete navštívit 12 – z toho 7 v Olomouci, dále pak dva v Šumperku a Přerově a jeden v Jeseníku.

Na prodej a pronájem je v současné době v nabídce 72 ubytovacích zařízení, což činí 15 % celkové kapacity. Nejvíce se jich prodává na (Šumpersku (30), v Olomouci (16) a na Jesenicku (15 hotelů a penzionů).

Prodejní ceny ubytovacích zařízení se výrazně liší. Lze koupit penzion v odlehlé obci za 225.000 Kč na pokoj. Naopak dobré hotely, zejména v Olomouci, by stály i více než dva miliony korun na pokoj. Zároveň je v kraji ještě dost prostoru pro zvýšení cestovního ruchu, pro nabídku zajímavých atrakcí pro turisty, a také pro výstavbu nebo rekonstrukci na kvalitní a moderní rodinné penziony nebo hotýlky.