Pardubický kraj v datech ČSÚ

Velmi pestrý je Pardubický kraj. Od polabské nížiny kolem Pardubic se táhne k části Orlických hor (Žamberk) a pak spěchá na jih přes Litomyšl (zapsaná na seznamu UNESCO) ke Žďárským vrchům. Mezi zajímavá města patří i Pardubice, Chrudim, Česká Třebová, Polička. Pro perník se jezdí do Pardubic, léčit se s pohybovým aparátem a revmatem do Lázní Bohdaneč. Krajem protéká největší česká řeka Labe, nejvyšším vrcholem je Králický Sněžník. Hlavním charakterem kraje je cyklistika. Pardubice a pardubický kraj má hustou sít cyklostezek a to jak horským, tak rovinatým terénem podél řek.

Nejlépe hodnocená ubytovací zařízení v pardubickém kraji uvádí Booking Penzion Zelená Žába 3* v Pardubicích (9,4),  Residenci Arx 4*(9,4) v Chrudimi, Wellness Hotel Vista 4* (9,3) v Dolní Moravě, Hotel Zlatá Hvězda 3* v Litomyšli (9,1) a Hotel Atrium 3* (9,1) taktéž v Pardubicích.

Podle Tripadvisoru je v regionu nejlépe hodnocen taktéž Wellness Hotel Vista 4* v Dolní Moravě.

V kraji je 145 penzionů, což činí 41 % ze všech ubytovacích zařízení, hotelů 3* je zde 38, to je pouhých 11 %, čtyřhvězdičkových hotelů můžete navštívit 7.

Na prodej je v současné době v nabídce 48 ubytovacích zařízení, což činí 14 % celkové kapacity. Nejvíce se jich prodává na Svitavsku (15), a v okrese Ústí nad Orlicí (17 hotelů a penzionů).

Prodejní ceny ubytovacích zařízení se výrazně liší. Lze koupit penzion v odlehlé obci za 180.000 Kč na pokoj. Naopak dobré hotely, zejména v Pardubicích nebo Litomyšli, by stály i více než dva miliony korun na pokoj. Zároveň je v kraji ještě dost prostoru pro zvýšení cestovního ruchu, pro nabídku zajímavých atrakcí pro turisty, a také pro výstavbu nebo rekonstrukci na kvalitní a moderní rodinné penziony nebo hotýlky. Zejména Orlické hory skýtají velký potenciál. Pro město Pardubice je největší hrozbou téměř sousední Hradec Králové.