Jihomoravský kraj v datech ČSÚ

Vinice a vinařské stezky se vybaví každému při zmínce o Jihomoravském kraji. Jižní, sluncem zalitý, region nabízí neméně zajímavé přírodní krásy – Moravský kras, Bílé Karpaty, Pálavu se zámkem Lednice, řeku Dyji a mnohé další.

Nejvíce navštěvované je město Brno. Turisté si oblíbili i jiná místa, například Kyjovsko, kde se pořád drží tradiční zvyky a kroje. Proslavená jsou znojemská a mikulovská vinobraní. V Brně vloni otevřel po dlouhých letech mezinárodní řetězec svůj hotel, jedná se o Courtyard by Marriott. Destinace doufá, že i to pomůže získat více turistů do města, do regionu.

Nutno říct, že právě jižní Morava získala za uplynulé dva roky velký nárůst v obsazenosti, jezdí sem výrazně více turistů než dříve, a zejména Čechů. Loňské léto bylo ve vinařských oblastech ubytování vyprodáno. Bezpečnostní situace v Evropě a okolí, a zvýšený zájem rezidentů cestovat po vlastech českých a moravských přinesl silný impuls cestovnímu ruchu.

Mezi nejlépe hodnocená ubytovací zařízení patří podle Tripadvisoru Hotel Grandezza Brno, Barcelo Brno Palace,  Hotel Galant v Mikulově.  Booking hodnotí nejlépe Penzion Na Valech Hodonín (9,8 z maximální 10), Penzion Baltazar Mikulov*** (9,7), Penzion U Císaře Zikmunda*** ve Znojmě (9,6), Bishop Apartments**** v Brně (9,4), Hotel Mario**** v Lednici (9,1).

V  kraji je 392 penzionů, což činí 48 % ze všech ubytovacích zařízení, hotelů 3* je zde 128, to je 16 %, čtyřhvězdičkových hotelů můžete navštívit 38 – naprostou většinu v samotném Brně.

Na prodej a pronájem je aktuálně v nabídce 100 ubytovacích zařízení, což činí 12 % celkové kapacity, a to není málo. Nejvíce se jich prodává na Vyškovsku a Znojemsku.

Prodejní ceny ubytovacích zařízení se výrazně liší. Lze koupit penzion v odlehlé obci za 270.000 Kč na pokoj. Naopak dobré hotely zde téměř nejsou na prodej, a jejich cena by přesahovala dva miliony korun na pokoj. V Brně se přeskupuje trh, můžeme se těšit, na další a zajímavé hotely.