Karlovarský kraj v datech ČSÚ

Kraj v západních Čechách nabízí řadu oblíbených lázeňských destinací. Karlovy Vary, Mariánské lázně, Františkovy lázně, lázně Kynžvart. Nebo také uranové doly v Jáchymově a Klínovec, nejvyšší hora Krušných hor.

Kraj sousedí s Německem, němečtí hosté bývali vždy váženými návštěvníky zejména Mariánských lázní a Karlových Varů. Češi se naopak v poslední době naučili jezdit na Klínovec, kde se dobře lyžuje a zlepšuje se zázemí – ubytování, občerstvení, parkování. Vodáci zase znají dobře řeku Ohře, a její splavnost v Ostrově.

Mezi nejlépe hodnocené ubytovací zařízení patří podle Tripadvisoru butique hotel Quisisana Palace v Karlových Varech, na druhém místě je Grand Hotel Pupp, tamtéž. V Mariánských lázních je podle bodování Tripadvisoru nejlepším Golf Hotel Morris. Booking hodnotí nejlépe Pension Dvořák v Karlových Varech (hodnocení 9,6 z maximálně 10), Pension Horní Blatná (9,6) a v Chebu vítězí Penzion U Vlčků (9,1).

V celém kraji je 199 hotelů od 3* do 5*. Celkový počet ubytovacích zařízení je 471, z toho hotelů je 42 % a penzionů 31 %.

Na prodej a pronájem je celkem aktuálně v nabídce 110 ubytovacích zařízení, což činí 23 % celkové kapacity. Nejvíce se jich nabízí přímo v Karlových Varech, které se vyrovnávají s odlivem ruské klientely. Řada hotelů zde změnila nebo bude měnit majitele. Karlovy Vary jsou specifické i velkým množstvím bytů určených na krátkodobé pronájmy.

Prodejní ceny ubytovacích zařízení se výrazně liší. Lze koupit penzion na Chebsku za 280.000 Kč na pokoj. Naopak nejlepší hotely se ve Varech prodávají za 3-5 milionů Kč za pokoj.