Liberecký kraj v datech ČSÚ

Liberecký kraj je převážně hornatý. Území zahrnuje sever České kotliny, Jizerské hory, západní Krkonoše s Krkonošským podhůřím a východní část Lužických hor. Hlavním symbolem Libereckého kraje je Ještěd. Region je turisticky velmi oblíbený zejména díky lyžařských střediskům, která patří v ČR k neoblíbenějším.  Jizerská magistrála, která vznikla pro běžecké lyžování, je nyní využívána pro cyklistiku i pěší tůry. Kraj nabízí i množství kulturních památek. Největšími lákadly jsou hrady Bezděz, Frýdlant, Sychrov, Hrubý Rohozec, Valdštejn. Pro letní dovolenou je oblíbené Máchovo jezero, přes rok se turisté jezdí koupat do wellness centra Babylon v Liberci. V Jizerských horách je asi nejznámější Bedřichov, Hrabětice, Janov n. Nisou. V západních Krkonoších pak Harrachov.

Mezi nejlépe hodnocená ubytovací zařízení patří podle Tripadvisoru 4* EuroAgentur Zámecký Hotel Hrubá Skála, 4* Parkhotel Morris Nový Bor, 4* Wellness Hotel Babylon a 4* Clarion Grandhotel Zlaty Lev, oba v Liberci.

Booking hodnotí nejlépe liberecké hotely 4* Fénix Inspiration Design Hotel (známka 9,6 z maximálně 10) a 4* Hotel Stará Pekárna (9,2), 3* Harrachovská Hacienda (9,2), 4* Pytloun Grand Hotel Imperial v Jablonci nad Nisou.

V kraji je 398 penzionů, což činí 44 % ze všech ubytovacích zařízení, hotelů 3* je zde 101, to je pouhých 11 %, čtyřhvězdičkových hotelů můžete navštívit 19.

Na prodej je v současné době v nabídce 136 ubytovacích zařízení, což činí 15 % celkové kapacity. Nejvíce se jich prodává na Semilsku (44), a v okrese Jablonec nad Nisou (44 hotelů a penzionů).

Kraj je prošpikovaný množstvím chalup, statků a penzionů. Jejich prodejní ceny začínají na cca 45.000 Kč za lůžko, ale mohou být i vyšší než 250.000 Kč. Hotely v dobrém stavu a s dobrými výsledky (obsazenost, průměrná cena, náklady) se prodávají od 1,5 do 2,5 milionu korun za pokoj.

V posledních letech je znatelné zkvalitňování nabídky ubytování. Staví se apartmánové domy, přestavují se socialistická ubytovací zařízení na moderní příjemné hotýlky. Region je blízko Prahy, poptávka je veliká, a tlak na kvalitu služeb je také veliký. Největší mezery zde jsou v oblasti stravování, kvalita a servis v restauracích na mnoha místech ještě potřebují zlepšit.