Královehradecký kraj v datech ČSÚ

Královéhradecký kraj je ze severu tvořen pohořím Krkonoš a Orlických hor, které na jihu a jihozápadě přecházejí do Polabské nížiny. Téměř celé území kraje náleží do povodí největší české řeky Labe. Největší koncentrací cestovního ruchu se vyznačují Krkonoše s nejvyšším vrcholem kraje a zároveň České republiky Sněžkou a pestrou nabídkou lyžařských středisek. Královehradecký kraj nabízí ale i množství kulturních zajímavostí barokní hospitál Kuks, hrad Kost, pevnostní město Josefov, Babiččino údolí v Ratibořicích, Zoo se safari ve Dvoře Králové n. Labem nebo betlém v Třebechovicích pod Orebem.

Mezi nejlépe hodnocená ubytovací zařízení patří podle Tripadvisoru 4* Hotel Horizont v Peci pod Sněžkou, 3* Spa resort Tree of Life **** v Lázních Bělohrad, 4* Hotel Davídek v Trutnově a 4* Grund Resort v městečku Mladé Buky v Krkonoších.

Na booking.com je hodnocen nejlépe 3* Hotel U Krále (9,6) v Jičíně, 4* Hotel Savoy (9,5) ve Špindlerově Mlýně,  Penzion Na Náměstí (9,5) Dvůr Králové nad Labem, 3* Boromeum Residence (9,3) v Hradci Králové a 3* Penzion Poříčí (9,0) v Trutnově.

V kraji je 416 penzionů, což činí 40 % ze všech ubytovacích zařízení, hotelů 3* je zde 140, čtyřhvězdičkových hotelů můžete navštívit 31 a jeden 5* hotel. Obecně je zde nejvíce chat, chalup a penzionů k pronájmu.

Na prodej je v současné době v nabídce neuvěřitelných 112 ubytovacích zařízení, což činí 11 % celkové kapacity. Nejvíce se jich prodává na Trutnovsku (64) – jedná se většinou o chalupy nebo penziony.

Prodejní ceny ubytovacích zařízení se liší dramaticky. Lze koupit penzion nebo starší chalupu, za 50.000 Kč za lůžko. V Hradci Králové jsou pak ceny vysoké, u lepších hotelů se mohou pohybovat až ke dvě milionům korun. Ve výjimečných případech jsou ceny hotelů nad 2.250.000 Kč. Cenu určuje lokalita, stav prodávané nemovitosti a výsledky hotelu. Krkonoše nejsou zárukou dobré obsazenosti, ani nejvyšší ceny. Nakonec vždy nejvíce záleží na majiteli a provozovateli, při snaze a chuti mít dobré výsledky se úspěch nakonec vždy dostaví.