Jak vznikla JAN Hospitality

Podle zakladatele společnosti Jan Adámka.

Hotelnictví je krásný obor. Nikdy jsem si nemyslel, že v hotelnictví budu pracovat. Vlastně jsem vždycky chtěl být botanikem. Jenže nepřátelská profesorka biologie na gymnáziu mě od studia květin odradila. Po maturitě jsem šel na školu cestovního ruchu Tyrkys, právě tam jsem k cestovnímu ruchu přičichnul poprvé. Nejdřív mě lákalo průvodcování po Praze, ale nakonec jsem se k němu nedostal. Na Vysoké škole ekonomické už jsem se věnoval spíše managementu a marketingu.

Pak jsem pracoval v několika firmách, poslední z nich koupila hotel v centru Prahy. Mým úkolem se tak stalo dohlížet na investice a ziskovost hotelu ze strany vlastníka. Brzy jsem pochopil, jak úžasná práce řídit hotel je. Odjel jsem na školení do Velké Británie, kde jsem stínoval ředitele několika hotelů značky Malmaison, pana Roberta Varsalonu.

Roberto mě naučil základy hotelového managementu. Součástí stáže bylo i kolečko na všech pozicích i ve všech odděleních, takže jsem stahoval špinavé prádlo z pokojů, pomáhal technikům, přijímal a odbavoval rezervace, kalkuloval ceny pobytů a také poledních menu v restauraci.

Po návratu do Prahy jsem se stal generálním ředitelem hotelu Jalta na Václavském náměstí. Na téhle pozici jsem pracovat šest let.

Každý, kdo pracuje ve službách, ví, že nejdůležitější jsou lidé. Kolegové, spolupracovníci, personál. Měl jsem štěstí, že tým kolem mě tvořili samí skvělí lidé. Protože se hotelu Jalta opravdu dařilo, účastnil jsem se několika desítek akvizic hotelů v Praze i zahraničí.

Získal jsem přehled o různých typech hotelů, o mezinárodních řetězcích i o malých soukromých hotelech a hlavně o různých způsobech vedení hotelů. Pořádně jsem si vylámal zuby na jedné hotelové restauraci, a tak jsem se naučil, co restaurace pro hotel znamená, a proč jí mít nebo nemít.

V roce 2010 jsem odešel z pozice ředitele hotelu a založil si vlastní firmu JAN Hospitality. Věděl jsem, že umím to hlavní, vím, jak pomoci hoteliérům, aby měli větší tržby a menší náklady. Umím hotel prodat, umím hotel koupit. To jsou mé zkušenosti. Současně s JAN Hospitality jsem otevřel i realitní kancelář JAN Reality, díky tomu jsem najednou viděl na realitním trhu pobíhat spoustu amatérů, kteří se pod vidinou velké provize snažili prodat kdejaký hotel. Tak se ale tato práce dělat nedá. Hotel není dům, musíte na to jinak.

Časem náš tým v JAN Hospitality posílil zkušený obchodník, letitý hoteliér, znalec amerických hotelových řetězců Václav Hříbal. Kromě něj dnes v týmu JAN Hospitality působí odbornice na zázraky marketingu Nikola Brabcová a analytička Lucie Čížková.

Máme za sebou pěkných pár let práce pro stovku klientů, velké nadnárodní skupiny, ale i majitele hotelů v menších městech. Těší nás, že nás hoteliéři vyhledávají na základě doporučení kolegů z branže.

Tahle práce stojí zato. Za nic na světě bychom ji nevyměnili!