konec lyžařské sezóny

Brzký konec lyžařské sezóny připravil Rakousko o miliardy!

Lyžařská sezóna, která je v Rakousku hlavním zdrojem turismu v zimě, byla předčasně ukončena v polovině března kvůli pandemii COVID-19. Rakouské ztráty tak budou v řádech miliard eur.

V alpských střediscích téměř v celé Evropě byl zastaven i veškerý všednodenní život.

Konkrétně v Rakousku ukončila své provozy lyžařská střediska kvůli pandemii asi měsíc před koncem sezóny, což bylo výrazně dříve, než je obvyklé.

Zejména v Tyrolsku byla široce kritizována tyrolská státní vláda a úřady kvůli pozdnímu uzavření lyžařských středisek a lyžařských oblastí. Známé lyžařské středisko Ischgl podléhalo kritice celé týdny.

Jak vyplývá z průzkumu provedeného institutem pro průzkum trhu (Marktforschunginstitut), který byl pověřený profesním sdružením rakouské obchodní komory (Fachverband der Wirtschaftkammer Österreich), náhlý konec sezóny v polovině března přinesl rakouským lyžařským střediskům, kterých Rakousko čítá na 800, o 8,1 milionu méně hostů než v předchozích letech. Pokles počtu hostů vedl ke ztrátě 7,4 milionu přenocování.

Předčasný konec zimní sezóny způsobený pandemií koronaviru tak způsobil masivní ztráty v cestovním ruchu v Rakousku i okolních státech. Podle prvních čísel je ztráta tržeb v důsledku ukončené lyžařské sezóny pro ekonomiku 1,8 miliardy eur.

Ohromné ztráty zaznamenali také provozovatelé lanovek. Nejvíce pak bylo zasaženo Tyrolsko, kde se uskutečňuje přibližně polovina veškerého prodeje skipasů v Rakousku, a kde jsou některá lyžařská střediska otevřená i po Velikonocích.

Podle vedoucího svazu průmyslu lanovek Franze Hörla však nadějí zůstává letní sezóna, kdyby se lanovky měly opět otevřít a turistický ruch by se měl opět obnovit. Ovšem za předpokladu dodržení přísných předpisů a samozřejmě s přihlédnutím k vhodným hygienickým a preventivním opatřením.

HOTEL VALUATIONWe offer certified hotel valuation

We are certified experts in hotel valuation field with more than 20 years of working experience in hospitality.

Call us on 724 070 539