konec lyžařské sezóny

Brzký konec lyžařské sezóny připravil Rakousko o miliardy!

Lyžařská sezóna, která je v Rakousku hlavním zdrojem turismu v zimě, byla předčasně ukončena v polovině března kvůli pandemii COVID-19. Rakouské ztráty tak budou v řádech miliard eur.

V alpských střediscích téměř v celé Evropě byl zastaven i veškerý všednodenní život.

Konkrétně v Rakousku ukončila své provozy lyžařská střediska kvůli pandemii asi měsíc před koncem sezóny, což bylo výrazně dříve, než je obvyklé.

Zejména v Tyrolsku byla široce kritizována tyrolská státní vláda a úřady kvůli pozdnímu uzavření lyžařských středisek a lyžařských oblastí. Známé lyžařské středisko Ischgl podléhalo kritice celé týdny.

Jak vyplývá z průzkumu provedeného institutem pro průzkum trhu (Marktforschunginstitut), který byl pověřený profesním sdružením rakouské obchodní komory (Fachverband der Wirtschaftkammer Österreich), náhlý konec sezóny v polovině března přinesl rakouským lyžařským střediskům, kterých Rakousko čítá na 800, o 8,1 milionu méně hostů než v předchozích letech. Pokles počtu hostů vedl ke ztrátě 7,4 milionu přenocování.

Předčasný konec zimní sezóny způsobený pandemií koronaviru tak způsobil masivní ztráty v cestovním ruchu v Rakousku i okolních státech. Podle prvních čísel je ztráta tržeb v důsledku ukončené lyžařské sezóny pro ekonomiku 1,8 miliardy eur.

Ohromné ztráty zaznamenali také provozovatelé lanovek. Nejvíce pak bylo zasaženo Tyrolsko, kde se uskutečňuje přibližně polovina veškerého prodeje skipasů v Rakousku, a kde jsou některá lyžařská střediska otevřená i po Velikonocích.

Podle vedoucího svazu průmyslu lanovek Franze Hörla však nadějí zůstává letní sezóna, kdyby se lanovky měly opět otevřít a turistický ruch by se měl opět obnovit. Ovšem za předpokladu dodržení přísných předpisů a samozřejmě s přihlédnutím k vhodným hygienickým a preventivním opatřením.