graph

Reálná čísla a následky COVID-19. Jak virus zasáhl cestovní ruch.

Ještě na začátku tohoto roku všichni očekávali, že pozitivní trend v příjezdové, ale i domácí turistice v České republice, bude pokračovat i v příštích letech. Aktuální situace s pandemií COVID-19 předpoklady mění. V současné chvíli ještě nikdo není schopen analyzovat následky. Dopady budou výraznější než po ekonomické krizi z konce minulého desetiletí či po jakýchkoli teroristických útocích.

Cestovní ruch na globální bázi čelí doposud největší výzvě v historii. Týká se to celého sektoru, který je vzájemně provázán a zahrnuje letecké společnosti, ubytovací zařízení, kongresová centra, cestovní kanceláře, eventové agentury, výletní lodě, restaurace a gastro provozy, průvodcovské služby, památky, hrady a zámky a mnoho dalších oblastí včetně dodavatelů, kteří jsou na cestovní ruch nepřímo navázány.

Cestovní ruch je mezi prvními obory, které jakákoli taková výzva ovlivní a musí na to rychle reagovat. V této situaci na to ubytovací zařízení musela reagovat nejen promptně, ale i velmi radikálně. Dle STR Global se k 21. 3. 2020 v Evropě uzavřelo minimálně 39 988 hotelů. Skutečné číslo je však podstatně vyšší.

Počet uzavřených hotelů v regionu EMEA

(zdroj STR)

Počet uzavřených hotelů v regionu EMEA

United Nations World Tourism Organisation (UNWTO) celosvětově předvídá 20–30 % pokles příjmů z mezinárodního cestovního ruchu, což znamená ztrátu růstu posledních šesti až osmi let. V souvislosti s tím UNWTO pro srovnání uvádí, že výkon mezinárodního cestovního ruchu v roce 2009 se v důsledku světové hospodářské krize snížil o 4 %, zatímco propuknutí SARS vedlo v roce 2003 ke snížení pouze o 0,4 %. Oxford Economics předvídá snížení mezinárodního cestovního ruchu pro Střední a Východní Evropu pro rok 2020 o 35 %, což činí přibližně 50 milionů hostů.

UNWTO – odhad mezinárodního turizmu pro rok 2020.

(zdroj UNWTO)

UNWTO - odhad mezinárodního turizmu pro rok 2020

Obsazenost hotelů v České republice během prvních tří týdnů pandemie klesla o 96 %, v samotné Praze dokonce o 97 %. Ochrannými opatřeními vlády se tak Česká republika stala spolu s Itálií zemí, kde je v tomto indikátoru nejvyšší pokles. Hrubý odhad ke konci března činil, že spotřeba cestovního ruchu jako celku v ČR se za rok 2020 propadne o 150–200 miliard Kč. Tržby v multiplikaci vázané na cestovní ruch pak o cca 290 až 410 miliard. V ohrožení je 170 až 250 tisíc pracovních míst.

Pokles obsazenosti vybraných Evropských zemí od 24.2 do 29.3.2020

(zdroj STR)

Na druhou stranu cestovní ruch má potenciál se z krizových situací rychle otřepat. Pozitivní zpráva je, že v Číně ke konci března otevřelo údajně 88 % hotelů. Podstatné však je, za jak dlouho se výkonnost těchto hotelů dostane zpět na dobu před pandemií. Návrat původní výkonosti bude ovlivněn i ekonomickou situací, která vyplyne z pandemie. Světu hrozí ekonomická krize.

S jistotou můžeme tvrdit, že dopad na města, jejichž cestovní ruch stojí na zahraničních turistech, zahraniční firemní klientele a/nebo konferencích, bude po celý rok 2020 a zřejmě i nadcházející léta velmi zasažen. Z naší země se to netýká jen Prahy, ale třeba Českého Krumlova, Karlových Varů, Brna, Olomouce, Českých Budějovic.

Ovšem pozor. I když bude v České republice boj s Covid-19 úspěšný, v ostatních zemích to tak být nemusí. Německo, USA, Velká Británie, Itálie, Španělsko, Francie, tedy nejvýznamnější zdrojové země pro český cestovní ruch, zažily, zažívají nebo budou zažívat kritický stav v boji s pandemií.

 

I pokud bude mít naše země otevřené hranice, stále to tedy nic neznamená. Potencionální hosté budou mít obavy cestovat mimo své země, obzvláště Asiaté, kteří vidí, že Evropa pandemii v tuto dobu nezvládá a budou mít obavy, že by se zde nakazili. Veletrhy a konference se ze stejného důvodu konat nebudou. Pokud ano, tak ve velmi omezené míře a ve velmi optimistickém předpokladu nejdříve v září či říjnu 2020 a to spíše s lokální než zahraniční účastí.

Současná situace však nabízí příležitost pro domácí cestovní ruch. Regionální ubytovací zařízení umístěná v zajímavých turistických lokalitách, například Šumava, Krkonoše, Jizerské hory apod. budou hojně využívány domácími turisty. Dovolená v zahraničí bude pro mnohé Čechy v tomto roce považována jako velké riziko.

Z historie pak vyplývá, že v období SARS v roce 2003 se čínské hotely dostaly zpět na původní hodnoty po šesti měsících od vyhlášení varování. To je však v současné době spíše utopie.

Historický vývoj obsazenosti v období SARS.

(zdroj STR)

Při krizi v roce 2008 trvalo evropským hotelům od jejího počátku (počítáno od září 2008) pět let, aby dosáhly stejné obsazenosti a dokonce šest let, aby dosáhly stejné hodnoty v RevPAR (Revenue per Available Room).

Vývoj obsazenosti hotelů v USA a Evropě v období globální finanční krize (počáteční datum září 2008).

(zdroj STR)

Mezinárodní cestovní ruch byl vždy stabilní a životně důležitou součástí globální ekonomiky. V současné době není možné předpovědět, jak bude vypadat příštích 90, 120 nebo 365 dní, ale k zotavení dojde. Cestování je základem ekonomických pobídek.

Prognózy počítají s nárůsty ve všech indikátorech (obsazenost, průměrná cena a RevPAR) již pro příští rok. STR dokonce předvídá, že úroveň roku 2019 ve všech třech indikátorech bude dosažena již v roce 2022.

Odhad poklesu obsazenosti, průměrné denní sazby a RevPAR pro rok 2020 a nárůstu v roce 2021.

(zdroj STR)

Odhad poklesu obsazenosti, průměrné denní sazby a RevPAR pro rok 2020 a nárůstu v roce 2021

HOTEL VALUATIONWe offer certified hotel valuation

We are certified experts in hotel valuation field with more than 20 years of working experience in hospitality.

Call us on 724 070 539