Středočeský kraj v datech ČSÚ

Kraj je velmi rozsáhlý a nelze ho ve zkratce detailně uchopit. Zahrnuje v sobě tři typy lokalit.

  • Turisticky atraktivní lokality – Kutná Hora, Praha – Východ, Beroun, Příbram.

  • Lokality atraktivní spíše korporátně – například Benešov nebo Mladá Boleslav – jeden z nejbohatších regionů v Česku, je zde automobilka Škoda.

  • Ostatní regiony, kde jsou buď výjimečné hotely nebo penziony s dalšími službami, nebo sem lidé jezdí, protože potřebují. Typicky Rakovník, Kladno.

Mezi nejlépe hodnocené hotely na Tripadvisoru patří Chateau Mcely (u Nymburka), Bellevue Hotel Karlov v Benešově, Romantický hotel Mlýn Karlštejn, Hotel La Romantica v Mladé Boleslavi a Hotel U Růže v Kutné Hoře.

Prodejní ceny jednotlivých ubytovacích zařízení se od sebe dramaticky liší. Lze koupit hotýlek na Rakovnicku za 30.000,- Kč / m2 užitné plochy, tedy za cca 400.000 Kč na pokoj. Naopak Kutná Hora, která nabízí chrám sv. Barbory, kostnici, hudební festivaly apod., se pohybuje na horním spektru cen – 1.000.000 Kč / pokoj.

Aktuálně je na prodej v regionu 112 ubytovacích zařízení, k pronájmu 6. Celkem je tedy k dispozici pro nové majitele či provozovatele 18 % všech hotelů, penzionů a kempů.

Region je ve formě ubytovacích zařízení velmi pestrý – nachází se zde 59 kempů (řeky Vltava, Berounka, Sázava), přes 110 turistických ubytoven a chatových osad.

Boom zažívají například Milovice, kde se po odstěhování ruských vojáků začíná město hodně snažit přilákat mladé lidi na bydlení, a rodiny s dětmi za turizmem a atrakcemi.

column_text]