Praha v datech ČSÚ

Praha je pro hotelové investory velice atraktivní. V Praze je nejvyšší počet turistů z celé České republiky (16.675.000 přenocování v roce 2016, což je 34 % z přenocování za celé Česko).

V Praze je také nejvíce ubytovacích zařízení – podle ČSU jich je 797. Ceny hotelů a penzionů na prodej jsou v Praze výrazně nejvyšší. Pohybují se od 750.000 Kč za pokoj v penzionu až po 12 milionů Kč za pokoj u nejvýnosnějšího pěti-hvězdičkového hotelu. Rozptyl prodejních cen je obrovský.

Fenoménem v rámci Prahy je Praha 1, nejoblíbenější čtvrť z pohledu ubytování. Je tu nejvíce hotelů (přesně 30 % z pražské kapacity), ale také bytů pronajímaných v rámci sdílené ekonomiky (například AirBnB). Ceny jsou tu nejvyšší a o místní hotely je velký zájem.

V poslední době se výrazně rozvíjí segment hostelů, ubytoven, a bytů pro sdílenou ekonomiku. Například hotely řeší konkurenci AirBnB tak, že zde nabízí byty, které si sami pronajímají nebo dokonce kupují ve svém okolí.

V poslední době jsme také svědky předělávky béčkových kanceláří v centru Prahy na apartmány či hostely. Naopak panelové hotely a ubytovny na okrajích Prahy se nyní přebudovávají na studentské bydlení či domovy pro seniory.

Italové, kteří vybudovali z činžovních domů hotely na Vinohradech postupně hotely prodávají nebo je přestavují na původní účel. V Praze je v současné době asi 15 hotelových projektů. I na Praze 1 vyrostou další hotely. A s napětím se očekává, co konečně udělá ruský investor s budovou bývalé ČSOB na Senovážném náměstí.

column_text]