Jihočeský kraj v datech ČSÚ
Jihočeský kraj je velmi rozhlehlý. Nabízí rozmanité atrakce – přírodní, městské i uměle vytvořené. Historické město Český Krumlov, lázeňské město Třeboň, hrady a zámky – například Hluboká nad Vltavou. Nepřeberné množství vody – za všechny jmenujme přehrady Lipno a Orlík, vodácky oblíbené řeky Vltava, Lužnice, Otava, rybník Rožmberk a další. A nesmíme zapomenout na česko-německé hory – Šumavu.
Z pohledu cestovního ruchu jsou jistě zajímavé i další destinace – korporátně oblíbená města České Budějovice, Tábor, Písek (a v Písku známý filmový festival). Obecně lze shrnout, že cizinci nejvíce jezdí do Českého Krumlova, a Češi si v posledních letech oblíbili Lipno. Lipno čeká bouřlivý rozvoj.
Mezi nejlépe hodnocená ubytovací zařízení patří podle Tripadvisoru Hotel Bellevue Český Krumlov, Wellness Hotel Diamant v Hluboké nad Vltavou a Hotel Nautilus Tábor. Booking hodnotí nejlépe Penzion Rozmarýna Český Krumlov (známka 9,8 z maximální 10), Penzion Vila Elektra Bechyně (9,8), Penzionek JH v Jindřichově Hradci (9,7).
V kraji je 529 penzionů, což činí 44 % ze všech ubytovacích zařízení, hotelů od 3* do 5* je zde 153, to je 16 %. V kraji je také hodně kempů, nejvíce v rybníkářském okrese Jindřichův Hradec (40).
Na prodej a pronájem je aktuálně v nabídce 65 ubytovacích zařízení, což činí pouhých 5 % celkové kapacity. Nejvíce se jich nabízí v Prachaticích (34), nejméně pak v Táboře – pouhá čtyři.
Prodejní ceny ubytovacích zařízení se dramaticky liší. Lze koupit penzion v odlehlé obci za 235.000 Kč na pokoj. Naopak dobré hotely se v nejzajímavějších destinacích prodávají za 2-4 miliony Kč za pokoj.