Generační výměna

Generační výměna – hlavní důvod prodeje hotelů

V poslední době je na trhu nebývalé množství hotelů na prodej. Člověk by si mohl myslet, že důsledkem kovidu. Není tomu tak. Hlavním důvodem je generační výměna. Ti, kdo hotel vybudovali a léta provozovali, by rádi svou krásnou, ale náročnou práci, předali někomu dalšímu. Nejraději v rodině. Co s tím, když toto podnikání, životní misi nechtějí potomci dělat? Možností je několik.

Hotel pronajmout. Je ovšem na trhu dost kvalitních nájemců? Takových, kteří budou hotel zvelebovat a pečovat o jeho dobré jméno?

Vlastníci mohou táhnout pomyslnou káru dál. Ale jak dlouho? Kdy se najde řešení? Až vnuci budou dospělí?

Nebo hotel prodat. Nový majitel pak s hotelem náloží sám, jak nejlépe umí. Bude jej dál provozovat, najde nového operátora, možná ho přebuduje na něco jiného. A původní vlastníci získají finanční prostředky a svobodu dělat si co chtějí. Třeba cestovat. Užívat života, dokud to jde.

Tolikrát zmiňovaná pandemie kovidu dala na frak zejména hotelům v destinacích závislých na zahraničních turistech – Praha, Český Krumlov, Karlovy Vary… A také hotelům kongresovým – kongresy a konference se teprve pomalu vrací na scénu. Ano, jsou na prodej i hotely postižené přímo kovidem. Ale upřímně, nabídkové ceny jsou vyšší než kupující očekávají. Zejména v Praze je situace zajímavá – hotelů v nabídce na prodej je pořád málo. A pokud se dá něco koupit, prodávající si představuje velmi vysokou cenu.

Jak dlouho to vydrží?

 

Jan Adámek, JAN Hospitality & Investice do hotelu.cz

HOTEL VALUATIONWe offer certified hotel valuation

We are certified experts in hotel valuation field with more than 20 years of working experience in hospitality.

Call us on 724 070 539