Cestovnímu ruchu v České republice se daří. Čím to je?

Před dvěma roky jsem byl v červenci ve Znojmě. Tamní hoteliéři hořekovali, že je město prázdné, půlka hotelů zavřená, turisté nikde. Bavili jsme se pak s nimi dlouho o tom, jak to udělat, aby se obsazenost zlepšila.

Loni už byly hotely otevřeny všechny.  A letos jste ve Znojmě neměli šanci najít volný pokoj, pokud jste si ve čtvrtek vzpomněli, že byste chtěli jet na víkend na jižní Moravu.  Netýká se to jen Znojma, ale celé republiky.

Pojďme si stručně shrnout, proč tomu tak je.

Návrat českého turisty

Skutečně v posledních letech cestuje mnohem více Čechů po českých zemích. Důvodů je celá řada. Bezpečnost. Bohatneme. Jsme nasyceni cizokrajnými dovolenými. Řada lidí volí v létě cestování v tuzemsku, protože i u nás je hezky a teplo. K moři pak mohou jet v době, kde je u nás už zima a nevlídno. Konečně i u nás vznikly zajímavé destinace, hotely rozšiřují služby, města investovala do infrastruktury a všude se objevují nové programy a možnosti využití volného času.

Bezpečnost – terorista ještě neudeřil

V Čechách zatím žádné teroristické útoky neproběhly. Paříž, Londýn, Barcelona, německá města – tady všude se už něco stalo a nejspíš ještě něco přijde. Hodně lidí mi říkalo, že terorismus je odradil od cest do světových metropolí. Doma je přece také hezky, ne?

 

Deset nejbezpečnějších států světa

  1. Island
  2. Nový Zéland
  3. Portugalsko
  4. Rakousko
  5. Dánsko
  6. Česká republika
  7. Slovinsko
  8. Kanada
  9. Švýcarsko
  10. Irsko

Zdroj Global Peace Index 2017

Nechceme to slyšet, ale je to tak. Jsme bohatí.

Všichni víme, že Němci a Rakušané jsou bohatí. Taky Francouzi a Angličani a seveřani a…. A málokdo v Čechách chce slyšet, že i my jsme movití. Máme se dobře. Kdo chce, má práci. Vyděláváme celkem slušně. Téměř nikdo u nás nežije pod hranicí chudoby. Kupujeme si jídlo, na jaké máme chuť, dokonce i v neděli. Skoro všichni mohou jet na dovolenou. Málokdo nemá na opravu lednice, když se mu rozbije. Jsme gramotní, znáte snad někoho, kdo neumí číst a psát?

Zahraničí není všechno

Máme 28 let po revoluci, a řada lidí se už nabažila zájezdů po jižním Španělsku, oblasti Champagne ve Francii, italského pobřeží. Globalizace přinesla stejné značky obchodů, ať jste v podstatě kdekoliv. Řada destinací se přiblížila a jejich návštěva už není výlet na týden – v Drážďanech jste z Prahy za hodinu a půl autem, v Berlíně za 3,5 hodiny vlakem.

Hospodští už umí být i příjemní

Neuvěřitelnou rezistenci vykazují služby. Milí číšníci, usměvavé servírky, příjemné recepční v hotelech, nadšení kasteláni na zámcích. Ještě zdaleka ne všude, ale lepší se to. Před pěti lety jsem byl s rodinou na týdenní dovolené v Orlických horách. Chtěli jsme na výletech obědvat po restauracích. Nešlo to. Protivný personál  – taky milujete hlášku „nevidíte, že mám jenom dvě ruce“? Nedobré jídlo. Žádné krajové speciality, stále stejná nabídka – vepřo knedlo zelo, svíčková, smažák. Pořád dokola. Jsem optimista, každý rok eviduji zlepšení.

Zábavný program, místo, kam se chci vracet

Konečně pochopily hotely, města, lokality, že musí něčím vynikat, aby tam lidé chtěli jezdit. A hlavně, aby se vraceli. Pivní lázně (Rožnov pod Radhoštěm), hotel zaměřený na týdenní cvičení jógy (Resort Svatá Kateřina), farmy s nabídkou bio potravin z vlastních chovů a záhonů (Toulcův dvůr), vinné stezky (Kyjov, Znojmo, Mikulov) a další a další.

Je kam jezdit

Všimli jste si, že se otevřela spousta nových penzionů, hotýlků? Úspěšní podnikatelé i nadšenci opravují usedlosti v krajích, kde se narodili, budují ubytování a vymýšlejí další program (Zámek Ratměřice, Penzion Rokytno). Staré hotýlky se pomalu renovují. Centra měst se opravují. V lesích přibývá naučných stezek. Nové rozhledny. Stezky v korunách stromů (Šumava), lanové parky (Bedřichov v Jizerských horách). Na sjezdovkách sjezd „formulí“ (Deštné v Orlických horách). Ulovte si svého pstruha v rybníce a restaurace vám ho připraví k večeři (Pstražné, Davidův mlýn).

Ekonomika frčí

Lidé utrácejí, nezaměstnanost není (v září 2017 byla nezaměstnanost 3,8 %), inflace zatím téměř ještě není (2,2 %), firmy vyrábějí jak o život, nemovitosti se prodávají, novináři nás krmí články o skvělé a zářivé budoucnosti. Dobře se cítíme, a tak cestujeme. Kéž to tak zůstane navěky věků.

Zdroj statistik ČNB

Počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních (meziroční změna)

Vývoj návštěvnosti v krajích v letech   2015 – 2017, 1.pololetí