České hotely hledají nájemce.

Na hotelovém trhu je cítit napětí. Ledacos se mění. Mění se způsob, jak hosté rezervují svůj pobyt. Mění se možnosti prezentace a marketingu hotelu na sociálních sítích, internetu, na agregátorech nabídek a podobně. Tlak na dobré hodnocení hotelu stoupá (Tripadvisor, Booking).

Mění se způsob využití hotelu hosty, mění se i program hostů po dobu pobytu. Jsou nové nároky na snídaně a stravování vůbec. Čeští hosté zbohatli a mají větší nároky než dřív. Také více cestují. A chtějí zážitky. Chtějí prožít něco zajímavého, úžasného, hodného zapamatování.

Zároveň přišel čas, kdy majitelé hotelůnechtějí sami dál hotel provozovat. A rádi by našli někoho, kdo by se o hotel postaral mísfo nich. Už jsme psali o tom, jak obtížné je předat hotel, pension nebo restauraci někomu z rodiny, další nové mladé generaci.

Takže zbývají jenom tři možnosti. Hotel prodat, hotel dále provozovat, i když už se člověku nechce, anebo hotel pronajmout. Samozřejmě to znamená, že se na trhu objeví hotely na prodej. A že do nich bude investovat nový typ investorů. Lokální patrioti. Úspěšní podnikatelé z regionu. Protože vlastnit dobrý hotel je prestižní. Dobře vedený hotel vydělává velmi zajímavé peníze.

Noví majitelé, i ti původní – všichni budou potřebovat kvalitní nájemce.

Na západě desítky let funguje model pronajímání hotelů. Obvykle formou klasického pronájmu celé budovy, pozemků a provozu. Jakousi odnoží pronájmu je forma management kontraktu. V takovém případě se majitel výrazně více angažuje v provozování hotelu než při pronájmu (více jsme o tom psali v COT 4/2019).

Pronájem celého hotelu je snazší a jednodušší pro majitele. Každý měsíc mu na účtu přistane nájemné a majitel se stará jenom o věci související s nemovitostí, jako jsou účtování, daň z nemovitosti a investice do budovy.

To funguje samozřejmě výborně, pokud má pronajímatel to štěstí, že si našel správného nájemce. Tedy nájemce, který svému řemeslu rozumí. Baví ho vést hotel, pracuje na jeho zvelebení, pracuje na vysoké obsazenosti a co nejvyšší průměrné ceně za pokoj a noc. A zejména pracuje na loajalitě hostů, aby tito měli chuť přijet příště zase a doporučit báječný pobyt svým přátelům.

Pokud má ovšem pronajímatel nájemce nesprávného, může se záhy dostat do nepříjemné situace. Například tím, že nájemce nehradí včas nebo v plné výši nájemné (nebo dokonce vůbec neplatí). Nebo tím, že nájemce může hotel „vybydlovat“, zanedbávat, v podstatě ničit.

Jak známo, pověst hotelu nebo restaurace lze zničit během několika měsíců, náprava si vyžádá roky.

Na českém trhu tedy vzniká nová oblast, a sice trh s pronájmy hotelů. Vyžaduje to nové firmy a nové nadšence, lidi z oboru, kteří budou mít chuť si vzít do pronájmu jeden nebo i více hotelů či penzionů. Provozovat je a zároveň na pronájmu vydělat rozumné peníze. To zase vyžaduje dobré a osvícené pronajímatele. Takové, kteří účtují optimální nájemné a na řešení (nenadálých) událostí spolupracují. Ať to jsou investice do nemovitosti nebo jiné záležitosti.

Do budoucna nás čeká i to, že ti úspěšnější nájemci budou provozovat více hotelů v jednom regionu. Nebo více podobných typů hotelů po celém Česku. Výhodou větší sítě hotelu jsou nejenom úspory z rozsahu při nákupu, ale také lepší smlouvy s cestovními kancelářemi a dodavateli hostů. Navíc jeden obchodní ředitel může nabízet hned několik hotelů.

Vlastníci hotelů se nás často ptají na optimální výši nájemného svého ubytovacího zařízení. Stejně tak i zájemci o pronájem mají starost, jak zjistit přiměřené nájemné, které zvládnou pravidelně platit?

Pro stanovení nájemného se používá několik výpočtových metod. Nestačí však na ně běžný znalec v oboru oceňování nemovitostí. Musí to být někdo, kdo se v hotelech vyzná. Kdo se umí orientovat v RevPARu, obsazenosti, ceně, účetnictví, management reportu. Zároveň dokáže odhadnout stavební stav nemovitosti, nutné investice.

Řešením vlastnictví a řízení hotelů, tímto pnutím v hotelnictví, vznikají nové podnikatelské příležitosti. Bývalí manažeři hotelů, zaměstnanci, lidé z cestovního ruchu – ti budou mít možnost provozovat svůj hotel, formou pronájmu nebo management kontraktu. Stanou se tak závislí hlavně sami na sobě, s možností být za dobrou práci dobře odměňováni. Někdy to zvládnou sami, někdy to budou muset zvládnout s partnerem za zády – který jim finančně může vypomoci alespoň na začátku.

A pozor. Jedná se o poměrně velký objem hotelů. Odhaduji, že během následujících tří let si bude své nájemce hledat 300 hotelů a penzionů v celém Česku. Možná i více. Přeji hodně kuráže a chuti do nového podnikání.