Kraj Vysočina v datech ČSÚ

Kraj Vysočina se rozprostírá ve středu České republiky. Oblast tvoří převážně Českomoravská vrchovina s řadou chráněných krajinných oblastí a národních přírodních rezervací. Metropolí kraje je Jihlava, nejstarší hornické město českých zemí. V regionu najdete celou řadu historických měst, kostelů, muzeí, technických památek a pozoruhodných míst, z nichž tři jsou zapsána v seznamu UNESCO – historické centrum Telče, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře u Žďáru nad Sázavou, Židovské město a bazilika sv. Prokopa v Třebíči.

Milovníci aktivního odpočinku mohou v letních měsících využít více než 3000 km pěších tras a naučných stezek, 2400 km cyklotras, ale i 850 km hipotras, k návštěvě láká 7 rozhleden, 5 lanových center, 2 golfová hřiště spousta dalších atrakcí. V zimních měsících je Vysočina protkaná udržovanou sítí běžeckých tras a nachází se zde vice jak 40 sjezdových areálů.

Nejlépe hodnocenými ubytovacími zařízeními jsou podle Tripadvisoru hotel Chateau Herálec – Boutique Hotel & Spa by L’OCCITANE a Orea Resort Devět Skal ve Žďáru nad Sázavou a Resort Svatá Kateřina nedaleko Počátků na Pelhřimovsku.

Booking.com nejlépe hodnotí Hotel U Zlatého Lva 3* v Havlíčkově Brodě (9,6), v Jihlavě Hotel Atrium 4* (9,5), ve Žďáru nad Sázavou taktéž Chateau Herálec Boutique Hotel & Spa by L’Occitane 5* (9,5) a Hotel Joseph 1699 4* v Třebíči (9,4).

Celkový počet ubytovacích zařízení v kraji je 443, z toho je hotelů 3* a 4* celkem 77, pětihvězdičkový hotel je jeden (Chateau Herálec Boutique Hotel & Spa by L’Occitane). Penzionů je celkem 135, tedy 30 % z celkové kapacity.

Na prodej a pronájem je celkem aktuálně v nabídce 54 ubytovacích zařízení, což činí 12 % celkové kapacity.

Prodejní ceny ubytovacích zařízení se výrazně liší. Lze koupit penzion za pouhých 75.000 Kč na pokoj. Naopak ceny velmi kvalitních hotelů s dobrou lokalitou, pověstí a obsazeností se pohybují od jednoho po jeden a půl milionu Kč za pokoj.