Nabízet služby neznamená umět je prodat.

Moudré hlavy píší o tom, že v té ohromné hotelové konkurenci je potřeba se odlišit. Jedním z moderních prvků je zavedení wellness do hotelu. Wellness vybočuje z řady dalších služeb tím, že přirozeně prodlužuje délku pobytu hostů v hotelu.

Pokud má hoteliér možnost mít velké a rozmanité wellness, to znamená saunu, jacuzzi (ideálně třeba i malý bazén), masážní salonek a další s tím související prvky, odliší se od konkurence a zároveň se mu může podařit získat hosty na více než jsou běžné dvě noci.

Pro hoteliéra je zásadní mít více-noční pobyty. Ušetří na rezervacích, ušetří na provozních nákladech a má možnost prodat další služby mimo samotné ubytování. Tím se myslí wellness, masáže, s tím související gastronomie, eventuálně polopenze či plné penze.

Někteří z našich klientů mají vyšší obrat z přidaných služeb jako je wellness, gastro a podobně než ze samotného ubytování. Ty věci jsou spojené nádoby, zejména pokud se relaxační pobyt hostům líbí, rádi přijedou znova.

Společnost bohatne, lidé si dnes už mnohem více mohou dovolit nechat se rozmazlovat. Přijedou třeba na tři dny odpočinout si od těžké práce, relaxovat, zapomenout.

Zařízení wellness je dnes v hotelech čím dál běžnější. Je otázkou, jestli zrovna wellness je cesta, jak se odlišit. Jistě, záleží na lokalitě a také na možnostech, které máte.

Jestli váš hotel umožní například přírodní bazének k vykoupání po saunování. Viděli jsme řadu hotýlků na vesnicích v bývalých statcích nebo zemanských zámečcích, které svou odtažitou lokalitu dohánějí nádherným wellness napůl v přírodě a velice milým personálem.

Hotely a penziony v regionech, mimo větší města, na vesnicích, v přírodě, často sahají po wellness jako cestě k získání a udržení hostů.

MÁME WELLNESS V NABÍDCE. A CO DÁL?

Jedna věc je mít wellness, a druhá je ho umět hostovi prodat. Jistě, k tomu slouží balíčky, které si lidé vybírají přímo na internetu. Ale co takoví hosté, kteří přijedou jen tak? Tady vidím dobrou příležitost, jak vylepšit výsledky.

Mít k dispozici zajímavé služby navíc, je jedna věc. Umíme ovšem učinit hosta šťastným a tyto služby zpeněžit? Moje oblíbená otázka v restauraci „Je tohle jídlo dobré?“. Obsluha odpovídá „Já nevím, já jsem to jídlo neochutnal“.

Aby mohli vaši kolegové úspěšně prodávat služby které nabízíte, musí tyto služby v první řadě dobře znát. Znát neznamená přečíst si manuál, ale sám si je vyzkoušet a pokud možno ne jednou. Je prokázáno, že lidé nabízí nejlépe a nejpřirozeněji to, co se jim samotným líbí, co zažili, prožili, ochutnali.

Pokud zaměstnanci zažili masáže ve vašem hotelu a jak moc je to člověku příjemné, výrazně to pomůže prodávat masáže vašim hostům.

Nový jídelní lístek by měli ochutnat úplně všichni vaši zaměstnanci anebo alespoň ti, kteří přijdou do styku s hostem.

Jídlo, moučník nebo koktejl, který servírce chutná nejvíc, se také bude jejím prostřednictvím nejlépe prodávat.

Moje zkušenost je ovšem taková, že ve většině hotelů a restaurací personál nemá tušení o čem ta konkrétní služba je a jak jídlo vypadá, co v něm je, jak chutná.

Vždyť to nestojí tolik peněz, aby hotel nechal vyzkoušet své lidi všechny svoje služby. Navíc pro zaměstnance je to sympatické, milé a přátelské gesto. Zvyšuje to loajalitu zaměstnance vůči společnosti. Může se to také stát součástí benefitů, které svým zaměstnancům nabízíte.

Jde zejména o práci recepčních, prodej služeb jako je sauna, masáže, wellness, půjčovna elektrických kol a spousta dalších.

O restauraci ani nemluvím. Když restauratér pořádá bonusovou akci, za každý ten a ten prodaný dezert je odměna, tak je samozřejmě potřeba, aby všichni účastnící se číšníci a servírky moučník ochutnali. A to v den, kdy se akce koná nebo den předem.

Věřte, že takhle zvýšíte prodej daných položek poměrně rychle a celkem snadno. Jako vždycky ve službách, je to o práci s personálem.

Prodat službu navíc znamená bavit se s hostem. Zeptat se ho, co má rád, jak se cítí. A pak mu nabídnout to, co mu může vyhovovat.

Anebo říct, „Milá paní, masérské služby v našem hotelu jsou vyhlášeny široko daleko. Na zítra máme ještě dva volné termíny. Doporučuji vám to vyzkoušet.“

Konec konců to, co dělá pobyt v hotelu nebo restauraci zajímavým, je zážitek. A vaše služby k takovým zážitkům jistě patří. Zážitkem je ovšem také, když se o hosta personál zajímá, baví se s ním, a naslouchá mu. Reaguje na to, co říká. Tím se vytváří loajalita mezi hostem a podnikem, a té není nikdy dost!